BAFTA Television Awards 2020 Winners

by nyljaouadi1
0 comment


That’s a wrap on the Virgin Media 2020 British Academy Television Awards! For the occasion, actors gathered around their computers for a virtual award ceremony, hosted by the brilliant Richard Ayoade. Chernobyl bagged three awards: best actor for Jared Harris, best miniseries, and best costume design thanks to Odile Dicks-Mireaux. Stath Lets Flats also took home three awards: Jamie Demetriou for male performance in comedy program, scripted comedy, and comedy writer. The smash hit Gavin and Stacey Nessa Proposes to Smithy special won Virgin Media’s must-see moment (voted for by the public) — here’s hoping they don’t leave us on that cliffhanger for too much longer.

Check out the full list of 2020 British Academy Television Award winners, ahead.

LEADING ACTRESS
WINNER: Glenda Jackson, Elizabeth Is Missing
Jodie Comer, Killing Eve — BBC One
Glenda Jackson, Elizabeth Is Missing — BBC One
Suranne Jones, Gentleman Jack — BBC One
Samantha Morton, I Am Kirsty — Channel 4

LEADING ACTOR
WINNER: Jared Harris, Chernobyl
Stephen Graham, The Virtues — Channel 4
Jared Harris, Chernobyl — Sky Atlantic
Takehiro Hira, Giri/Haji — BBC Two
Callum Turner, The Capture — BBC One

SUPPORTING ACTRESS
WINNER: Naomi Ackie, The End of the F***ing World
Naomi Ackie, The End of the F***ing World — Channel 4
Helen Behan, The Virtues — Channel 4
Helena Bonham Carter, The Crown — Netflix
Jasmine Jobson, Top Boy — Netflix

SUPPORTING ACTOR
WINNER: Will Sharpe, Giri/Haji
Joe Absolom, A Confession — ITV
Josh O’Connor, The Crown — Netflix
Will Sharpe, Giri/Haji — BBC Two
Stellan Skarsgard, Chernobyl — Sky Atlantic

FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAM
WINNER: Sian Clifford, Fleabag
Sian Clifford, Fleabag — BBC Three
Gbemisola Ikumelo, Famalam — BBC Three
Sarah Kendall, Frayed — Sky One
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag — BBC Three

MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAM
WINNER: Jamie Demetriou, Stath Lets Flats
Jamie Demetriou, Stath Lets Flats — Channel 4
Ncuti Gatwa, Sex Education — Netflix
Youssef Kerkour, Home — Channel 4
Guz Khan, Man Like Mobeen — BBC Three

COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAM
WINNER: Taskmaster
The Graham Norton Show — BBC One
The Last Leg — Channel 4
The Ranganation — BBC Two
Taskmaster — Dave

CURRENT AFFAIRS
WINNER: Undercover: Inside China’s Digital Gulag
Growing Up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) — Channel 4
The Hunt For Jihadi John — Channel 4
Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) — BBC One
Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) — ITV

DRAMA SERIES
WINNER: The End of the F***ing World
The Crown — Netflix
The End of the F***ing World — Channel 4
Gentleman Jack — BBC One
Giri/Haji — BBC Two

ENTERTAINMENT PERFORMANCE
WINNER: The Lateish Show With Mo Gilligan
Frankie Boyle, Frankie Boyle’s New World Order — BBC Two
Mo Gilligan, The Lateish Show With Mo Gilligan — Channel 4
Lee Mack, Would I Lie to You — BBC One
Graham Norton, The Graham Norton Show — BBC One

ENTERTAINMENT PROGRAM
WINNER: Strictly Come Dancing
The Greatest Dancer — BBC One
The Rap Game UK — BBC Three
Strictly Come Dancing — BBC One
The Voice UK — ITV

FACTUAL SERIES
WINNER: Leaving Neverland
Crime and Punishment — Channel 4
Don’t F*CK With Cats: Hunting an Internet Killer — Netflix
Leaving Neverland — Channel 4
Our Dementia Choir With Vicky McClure — BBC One

FEATURES
WINNER: The Misadventures of Romesh Ranganathan
Joe Lycett’s Got Your Back — Channel 4
The Misadventures of Romesh Ranganathan — BBC Two
Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing — BBC Two
Snackmasters — Channel 4

INTERNATIONAL
WINNER: When They See Us
Euphoria — Sky Atlantic
Succession — Sky Atlantic
Unbelievable — Netflix
When They See Us — Netflix

LIVE EVENT
WINNER: Blue Planet Live
Blue Planet Live — BBC One
Election 2019 Live: The Results — ITN/ITV
Glastonbury 2019 — BBC Two
Operation Live — Channel 5

MINISERIES
WINNER: Chernobyl
A Confession — ITV
Chernobyl — Sky Atlantic
The Victim — BBC One
The Virtues — Channel 4

NEWS COVERAGE
WINNER: Hong Kong Protests
Hong Kong Protests — Sky News
ITV News at Ten: Election Results — ITN/ITV
Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight) — BBC News/BBC Two
Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones to Knife Crime — BBC News/BBC Two

REALITY AND CONSTRUCTED FACTUAL
WINNER: Race Across the World
Celebrity Gogglebox — Channel 4
Harry’s Heroes: The Full English — ITV
Race Across the World — BBC Two
RuPaul’s Drag Race UK — BBC Three

SCRIPTED COMEDY
WINNER: Stath Lets Flats
Catastrophe — Channel 4
Derry Girls — Channel 4
Fleabag — BBC Three
Stath Lets Flats — Channel 4

SHORT-FORM PROGRAM
WINNER: Brain in Gear
Anywhere but Westminster — The Guardian
Brain in Gear — BBC iPlayer
Soon Gone: A Windrush Chronicle — BBC Four
Toni_With_an_I (Born Digital: First Cuts) — BBC Four

SINGLE DOCUMENTARY
WINNER: The Last Survivors
The Abused — Channel 5
David Harewood: Psychosis and Me — BBC Two
The Family Secret — Channel 4
The Last Survivors — BBC Two

SINGLE DRAMA
WINNER: The Left Behind
Brexit: The Uncivil War — Channel 4
Elizabeth Is Missing — BBC One
The Left Behind — BBC Three
Responsible Child — BBC Two

SOAP AND CONTINUING DRAMA
WINNER: Emmerdale
Casualty — BBC One
Coronation Street — ITV
Emmerdale — ITV
Holby City — BBC One

SPECIALIST FACTUAL
WINNER: Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story
8 Days: To the Moon and Back — BBC Two
Seven Worlds, One Planet — BBC One
Thatcher: A Very British Revolution — BBC Two
Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story — BBC Four

SPORT
WINNER: 2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa
2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa — ITV
ICC Cricket World Cup Final — Sky Sports Cricket
Fifa Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA — BBC One
Wimbledon 2019 Men’s Final — BBC One

ORIGINAL MUSIC
WINNER: Hildur Gudnadottir, Chernobyl
Adrian Johnston, Giri/Haji – Sister Pictures/BBC Two
Andrew Phillips, War in the Blood – Minnow Films/BBC Two
David Holmes, Keefus Ciancia, Killing Eve – Sid Gentle Films/BBC One
Hildur Gudnadottir, Chernobyl — Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/Sky Atlantic

WRITER: COMEDY
WINNER: Jamie Demetriou, Stath Lets Flats
Danny Brocklehurst, Brassic – Calamity Films/Sky 1
Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Roughcut TV/Channel 4
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – Two Brothers Pictures/BBC Three
Sam Leifer, Tom Basden, Plebs – Rise Films/ITV2

WRITER: DRAMA
WINNER: JESSE ARMSTRONG Succession
CHARLIE COVELL The End of the F***ing World – Clerkenwell Films, Dominic Buchanan Productions/Channel 4
CRAIG MAZIN Chernobyl – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/Sky Atlantic
JESSE ARMSTRONG Succession – HBO Entertainment, Project Zeus, Hyperobject Industries, Gary Sanchez Productions/Sky Atlantic
SHANE MEADOWS, JACK THORNE The Virtues – Warp Films, Big Arty Productions/Channel 4

COSTUME DESIGN
WINNER: Odile Dicks-Mireaux, Chernobyl
Caroline McCall, His Dark Materials — Bad Wolf/BBC One
Joanna Eatwell, Beecham House – Bend It TV/ITV
Michele Clapton, Game of Thrones – HBO, Bighead, Littlehead, 36 Television, Startling Television/Sky Atlantic
Odile Dicks-Mireaux, Chernobyl – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

VIRGIN MEDIA’S MUST-SEE MOMENT (VOTED FOR BY THE PUBLIC)
WINNER: Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy
Coronation Street, the death of Sinead Osborne — ITV
Fleabag, Confessional scene — BBC Three
Game of Thrones, Arya kills the Night King — Sky Atlantic
Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy — BBC One
Line of Duty, John Corbett’s death — BBC One
Love Island, Michael recouples after Casa Amor – ITV2





Source link

Related Posts

Leave a Comment